W obecnych czasach ludzie nastawieni są na zdrowe odżywianie i podejmowanie świadomych decyzji. W związku z tym żywność ekologiczna zyskała na popularności.
Żywność konwencjonalna
Ten rodzaj żywności powstaje w procesie produkcji na skalę masową. Dzięki temu może być sprzedawana w niższej cenie, ponieważ koszty jej wytworzenia są mniejsze. Jednak produkcja na skalę masową i obniżone koszty wytwarzania żywności mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie konsumentów.
Przy produkcji tego rodzaju żywności stosuje się szkodliwe nawozy i pestycydy. Mają one chronić uprawy przed szkodnikami i w ten sposób ograniczać dodatkowe koszty.
Zaletami żywności konwencjonalnej jest niższa cena i ogólnodostępne produkty.
Żywność ekologiczna
W odróżnieniu od żywności konwencjonalnej ekologiczna żywność produkowana jest na mniejszą skalę. Żywność ekologiczna musi spełniać wymogi narzucone przez prawo Unii Europejskiej. Gdy gospodarstwo spełni takie wymogi, zostaje uznane za ekologiczne. Takie gospodarstwa poddawane są kontrolom.
Sklep internetowy ze zdrową żywnością
Uprawa żywności ekologicznej- z czym jest związana?
Aby uprawiać żywność ekologiczną, należy stosować tylko ekologiczne nawozy. Używanie nawozów syntetycznych jest niedopuszczalne. Glebę można wzbogacać tylko i wyłącznie w sposób naturalny tj. kompostem lub obornikiem. Rolnicy przy uprawie takiej żywności powinni zmierzać do całkowitej niezależności gospodarstwa.
Żywność ekologiczna musi zostać zgłoszona do krajowego systemu kontroli i poddana kontroli przez zatwierdzone jednostki certyfikujące. Dopiero gdy kontrola taka potwierdzi, że żywność jest zgodna z wymogami, producent uzyskuje certyfikat i może wprowadzić żywność do obiegu jako ekologiczną. Ten rodzaj żywności przechodzi kontrolę na każdym etapie produkcji i dystrybucji.
Certyfikat jest dokumentem dostępnym dla wszystkich zainteresowanych.
Zalety żywności ekologicznej
Taka żywność charakteryzuje się tym, że zachowuje możliwie największą wartość odżywczą pomimo przejścia przez proces produkcyjny. Przy produkowaniu żywności konwencjonalnej używa się takich procesów jak rafinowanie i konserwowanie, co zmniejsza wartość odżywczą żywności.
Żywność konwencjonalna ma mniej przeciwutleniaczy, a więcej toksycznych metali i pestycydów niż żywność ekologiczna. Żywność ekologiczna ma więcej antyoksydantów.
Ekologiczne warzywa i owoce są bardziej odporne na procesy gnilne, dzięki czemu dłużej pozostają świeże w porównaniu z żywnością konwencjonalną.
Owoce i warzywa z upraw ekologicznych wyróżniają się aromatem, smakiem i właściwościami. Odznaczają się dużą ilością witamin i błonnika. Dzięki temu poprawiają zdrowie i samopoczucie.
Dlaczego warto kupować produkty ekologiczne?
Żywność ekologiczna zazwyczaj jest mniej okazała, ma bardziej nieregularny kształt, jest mniejsza, ale charakteryzuje się większymi walorami smakowymi. Dzięki mniej inwazyjnym procesom produkcyjnym, które zachowują jak największa ilość właściwości, żywność ekologiczna ma ładniejszy zapach, lepszą teksturę oraz wyrazisty smak. Ten rodzaj żywności nie ma konserwantów, barwników czy sztucznych wzmacniaczy smaków. Nie ma chemicznych dodatków i polepszaczy.
Spożywanie żywności ekologicznej przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Niweluje, chociażby ryzyko występowania chorób alergicznych. Osoby spożywające ten rodzaj żywności przykładają większą wagę do swojej diety. Jedzą więcej warzyw i owoców. Więcej orzechów i nasion. Ten model jedzenia przyczynia się do mniejszej ilości chorób cywilizacyjnych jak np. cukrzyca.
Podsumowanie
Spożywana przez nas żywność ma duży wpływ na nasze zdrowie. Jej celem jest dostarczenie nam składników odżywczych, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z tego powodu warto wybierać sprawdzoną żywność, pochodzącą z zaufanych źródeł. Taką, która charakteryzuje się wysoką jakością.