Grunwald to wieś w Polsce położona w województwie warmińsko- mazurskim, w gminie Grunwald, w powiecie ostródzkim. Znajduje się na obszarze Garbu Lubawskiego, wśród wzgórz o wysokości 230 m n. p. m., 19 km na południowy zachód od Olsztyna.
Południowa część regionu jednoznacznie kojarzy się z historycznymi przebojami Polaków z Krzyżakami. To w tym miejscu 15 lipca 1410 roku miała miejsce największa bitwa doby średniowiecza w Europie, zakończona zwycięstwem zjednoczonych wojsk polskich, tatarskich oraz litewskich.
Pola Grunwaldzkie położone są w południowej części gminy Grunwald. Co roku, w dniu rocznicy odbywa się tam rekonstrukcja bitwy z 1410 roku, co stało się rozpoznawalną atrakcją Warmii i Mazur.
W inscenizacji biorą udział rycerze z całej Europy, którzy długo przygotowują się do tego wydarzenia. Uroczystość ta przyciąga tysiące widzów. Trzeba zaznaczyć, że bitwa pod Grunwaldem jest wiernie odtwarzana, a dzięki tak licznemu udziałowi rycerstwa widzowie uczestniczą w bardzo barwnym i ciekawym historycznym widowisku.
Przez organizatorów przygotowane są różnorakie pokazy, warsztaty oraz koncerty. Można również oglądać zmagania oddziałów konnych oraz pieszych, turnieje sportowe, m.in. piłki średniowiecznej.
Przy Polach Grunwaldzkich znajduje się Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego.
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem mieści się pod amfiteatrem.We wnętrzu można zobaczyć ekspozycję pt: „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411”. Dodatkowo w pawilonie przygotowano średniowieczną kolekcję broni i zbroi, którą posługiwano się w tamtym okresie historycznym. Pod sufitem znajdują się chorągwie krzyżackich i polskich oddziałów, biorących udział w bitwie. Zwiedzający obejrzeć mogą także projekcje kilku filmów odnoszących się do tematyki bitwy pod Grunwaldem.
Są one wyświetlane przez cały tydzień, projekcja wynosi od 15 do 40 minut. W Muzeum odbywają się również tematyczne pokazy multimedialne, które pokazują przebieg bitwy ze strategicznego punktu widzenia. Jedna z nich poświęcona jest znanemu obrazowi Jana Matejki. Będąc w tym miejscu warto również obejrzeć trzy wystawy czasowe. Pierwsza z nich dotyczy potęgi i upadku Państwa Krzyżackiego. Druga to wystawa zbroi i oręża z pracowni Siergieja Nurmatowa. Ostatnia wystawa dotyczy polskich hymnów narodowych- „ od Bogurodzicy do hymnu Solidarności”. Muzeum czynne jest codziennie od 1 maja do 30 października (od godz. 9–16).
Na terenie Pól Grunwaldzkich znajdują się też inne obiekty warte obejrzenia. Są to: Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, kopiec Jagiełły oraz ruiny kaplicy pobitewnej z 1411 roku. Niegdyś kaplica została wybudowana przez Krzyżaków ku czci poległych w walce.
Grunwald to idealne miejsce szczególnie dla miłośników historii, ale i nie tylko. Warto tam jechać, szczególnie w dzień rocznicy bitwy z 1410 r. aby poczuć klimat zwycięstwa, oglądając wiernie odtworzoną inscenizację. To miejsce, które swoją historią przyciąga wielu turystów. Warto zabrać tu ze sobą także dzieci, które w sposób ciekawy i niecodzienny będą miały możliwość poznać historię naszego kraju.