Systemy zarządzania treścią (CMS) są bardzo popularne. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych CMS-ów są Joomla i WordPress.
Joomla i WordPress- podstawowe informacje
Na początku Joomla służyła do projektowania różnych serwisów, podczas gdy WordPress nastawiony był na tworzenie blogów. Obecnie jednak pełnią podobną rolę. Z ich pomocą można stworzyć zarówno stronę internetową, jak i rozwijać biznes e-commerce.
Oba systemy szczycą się wygodą użytkownika i szerokimi możliwościami. Posiadają również duże społeczności nastawione na pomoc innym użytkownikom i rozwój platform.
Łatwiejsza instalacja- Joomla czy WordPress?
Zainstalowanie WordPress jest łatwiejsze. Wystarczy wybrać hosta, wykorzystać opcję automatycznego zainstalowania WordPress na koncie hostingowym, skończyć konfigurację, zalogować się i zacząć instalację motywów i wtyczek. W Joomla hosty zwykle nie mają automatycznych procesów instalacyjnych.
Joomla to system skierowany bardziej dla programistów, z kolei WordPress jest dla osób, które dopiero zaczynają zapoznawać się z pojęciem tworzenia stron.
Bezpieczeństwo w Joomla i WordPress
WordPress jest obecnie bardziej popularnym systemem CMS. Jednak nie zawsze jest to korzystne. Ze względu na dużą popularność i szybki rozwój tego systemu (pojawianie się nowych wtyczek i motywów) w WordPress możemy napotkać luki w zabezpieczeniach. W związku z tym przy tym systemie należy zachować szczególną ostrożność przy tworzeniu stron. Tworzenie witryny z pomocą tego CMS-u polecane jest dla osób potrafiących omijać takie zagrożenia. Joomla z drugiej strony jest uważana za trochę bezpieczniejszą ze względu na konieczność połączenia poprzez SSL (są to certyfikaty bezpieczeństwa, które zabezpieczają transmisję poufnych danych).
Optymalizacja SEO- Joomla a WordPress
Pozornie może wydawać się, że Joomla daję lepsze możliwości optymalizacji strony internetowej m.in. poprzez ustawienie fraz kluczowych czy meta- opisów. Jednak to WordPress dzięki rozszerzeniom dla SEO jest lepszym wyborem. Wykorzystanie w tym systemie wtyczki Yoast SEO, która jest prosta w obsłudze, pozwoli osiągnąć świetne efekty.
Zarządzanie treścią
WordPress
Jest to uniwersalne rozwiązanie, z pomocą którego można:
- stworzyć prostą stronę www;
- stworzyć bardziej złożone strony internetowe;
- stworzyć bloga.
Taki system jest dobry dla małych firm.
Joomla
System jest raczej nastawiony na trochę bardziej doświadczonych użytkowników. Takich, którzy z chęcią przyjmą wyzwanie i bez większych przeszkód pokonają przeszkody programistyczne.
Personalizacja witryny
Zarówno w WordPress, jak i w Joomla można dostosować styl witryny do swoich potrzeb. Użytkownicy często chwalą wysoką jakość motywów w WordPress, atrakcyjną estetykę oraz dobre wsparcie. Joomla ma ciekawe i przejrzyste motywy.
Zalety i wady WordPress
Zalety:
- Prosta, wręcz intuicyjna obsługa;
- Rozbudowany wybór wtyczek;
- Duża społeczność, stale rozwijająca system i rozwiązująca bieżące problemy;
- Dobry wybór dla prostych stron internetowych;
- Łatwa aktualizacja.
Wady:
- Ograniczona możliwość rozbudowy strony z tym systemem;
- Duże problemy z bezpieczeństwem, związane z popularnością tego systemu.
Zalety i wady Joomla
Zalety:
- Praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju;
- Duża społeczność;
- Świetnie sprawdza się przy rozbudowanych stronach internetowych np. stronach e-learningowych.
Wady:
- Mniejsza ilość szablonów;
- Konieczność płacenia za wiele rozszerzeń.
Podsumowanie
To, jaki system wybierzemy, w dużej mierze zależeć będzie od konkretnych celów strony. W pewnych sytuacjach Joomla może być lepszym wyborem, ze względu na większą elastyczność. Z drugiej strony WordPress jest dużo bardziej popularny ze względu na prostotę obsługi.
Joomla to system, który można dowolnie modyfikować i dostosowywać bez konieczności stosowania rozszerzeń. Ten rodzaj CMS świetnie sprawdzi się dla programistów.
WordPress ma duży wybór wtyczek, z pomocą których rozbudujemy stronę oraz dużą społeczność, która na bieżąco usuwa błędy w systemie i tworzy nowe wtyczki.