
W północno-zachodniej części Polski, nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Wolin znajdują się Międzyzdroje. Miasto to ulokowane jest pomiędzy szeroką, piaszczystą plażą z widokiem na Bałtyk a Wolińskim Parkiem Narodowym. Jest to miejscowość o łagodnym mikroklimacie. Powietrze tuta zawiera dużo jodu, a ciepłe słońce ogrzewa wody Zatoki Pomorskiej, aby goście mogli godzinami kąpać się w polskim morzu.
Osoby, które chcą się ukryć przed gorącym letnim słońcem mogą udać się do pobliskich lasów. Można tam również pójść na spacer, gdy w dzień jest gorsza pogoda. Piękny, malowniczy obraz kształtują pionowe ściany klifów, wzgórza oraz jeziora położone wśród otaczających tą miejscowość lasów. Architektura miasta wraz z wieloma walorami przyrodniczymi sprawia, że region wyspy Wolin jest niezwykle atrakcyjny.
Na terenie miasta świadczone są głównie usługi turystyczne. Do miasta należy nowoczesna oczyszczalnia ścieków, ujście wody pitnej o wysokiej jakości, a także sieć gazowa.
Co sezon do miasta przyjeżdżają tłumy turystów. Bardzo często odwiedzają je, aby móc spotkać znanych aktorów. Międzyzdroje określa się mianem stolicy polskiego kina. Co roku w lipcu organizowany jest tu Międzynarodowy Festiwal Gwiazd. Osoby odwiedzające miasto przed lub po czasie trwania festiwali, mogą sfotografować się w alei gwiazd. Jest to aleja, na której odcisnęli swoją dłoń tacy znani aktorzy jak: Grażyna Szapołowska, Artur Żmijewski czy Beata Tyszkiewicz.
Osoby interesujące się kinem, mogą po zwiedzeniu alei gwiazd, udać się do Muzeum Figur Woskowych. Można w nim podziwiać różnego rodzaju eksponaty związane z gwiazdami kina. Posiada ono wiele figur woskowych przedstawiających znane postaci m. in. Kmicica, Pawlaka, czy Kargula. Ponad to pokazywane są tu różne wystawy historyczne i filmowe. Tuż obok muzeum wybudowany został amfiteatr. W czasie wakacji, prawie codziennie mają na nim miejsce występy artystyczne.
Od 1966 roku odbywa się tu co roku Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej. Przybywają na niego osoby fascynujące się muzyką z Polski i z zagranicy. Posiada on wysoką rangę, ponieważ uzyskał wpis do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Bez wątpienia Woliński Park Narodowy jest jedną z najbardziej interesujących atrakcji turystycznych Międzyzdrojów. Można tu podziwiać Zagrodę Pokazową Żubrów. Pierwsze żubry przybyły tutaj w 1976 roku. Obecnie posiada ona 7 żubrów, z których przeważająca część przyszła na świat właśnie tutaj. Na jego terenie są umieszczone stoły z ławkami, wiaty, a także pomosty widokowe przystosowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych. W parku są 4 punkty i 3 miejsca postojowe.
Jest to odpowiednie miejsce dla osób lubiących wędrować oraz jeździć na rowerze. Na terenie parku jest około 50 km szlaków turystycznych oraz ścieżek dydaktycznych. W parku można zobaczyć wiele śladów pozostałych po grodziskach i obszarów dotyczących osadnictwa.
To tutaj znajduje się najwyższy w Polsce klif. Park ma bardzo bogatą florę i faunę. Lasy z kompleksami starodrzewów bukowych obejmują około 75% parku. Jedynie tutaj można spotkać nadmorską buczynę storczyk-ową. Rośnie tutaj największa w Polsce paproć długosz królewski, a także mikołajek nadmorski. Osoby lubiące obserwować ptaki mogą cieszyć się widokiem ponad 230 gatunków. Oczywiście w Wolińskim Parku Narodowym wśród tych wszystkich gatunków ptaków nie może zabraknąć Orła Bielika, który jest jego symbolem.
Jednym z najbardziej popularnych miejsc widokowych w Wolińskim Parku Narodowym jest Góra Gosań. Ma ona wysokość 95 m. n. p. m. i jest to położony najwyżej szczyt na polskim wybrzeżu. Położona jest ona tuż przy szosie nr 102, na trasie Międzyzdroje – Dziwów, Kołobrzeg. Na to wzgórze można dostać się ścieżką porośnięta przez buczynę.
Turyści ze wzgórza mają widok na Świnoujście, Międzyzdroje, na przepiękne polskie morze oraz na klif. Z wód Bałtyku wyłania się wrak niemieckiego betonowca. W 1945 roku zatopili go alianci, którzy zaatakowali Świnoujście. Niemiecka artyleria nadbrzeżna postawiła tutaj schrony oraz wieżę obserwacyjną. Turyści mogą tu przybywać przez cały rok. Z całą pewnością będą zachwycać się malowniczymi widokami.
Osoby odwiedzające miasto mogą wejść jeszcze na drugą górę. Mirzy ona 61 m. n. p. m. i nazywa się Kawcza Góra. Można z niej podziwiać Zatokę Pomorską i Woliński Park Narodowy.
Na terenie parku znajduję się Muzeum Przyrodnicze. Posiada ono pięć sal, gdzie zwiedzający podziwiać mogą głównie typowe dla obszaru wolińskiego kolekcje fauny, flory i nieożywionej przyrody. Muzeum posiada również największy w Polsce zbiór samców bataliona-bojownika oraz innych ptaków zamieszkujących wsteczną deltę Świny.
Podczas wizyty warto obejrzeć kolekcję ssaków leśnych oraz zwierząt, które żyją w wodach na terenie parku. W swoich zbiorach muzeum posiada unikalną kolekcję bursztynu.
Podczas pobytu w mieście warto zatrzymać się na chwilę, aby zwiedzić Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Podziwiać tu można mało spotykane gatunki drzew. Można w nim usiąść na ławce i odprężyć się. Na jej wierzchołku postawiono dwa głazy, które upamiętniają dwa zjazdy leśników. Pierwszy z nich odbył się w roku 1892 i był to Zjazd Niemieckich Leśników. Natomiast drugi raz przybyli tu 100 lat później członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego.
Postawiono tu w 2 połowie XIX wieku budynek, który jest obecnie siedzibą Międzynarodowego Domu Kultury. Znajduje się tu także wspomniane wcześniej Muzeum Figur Woskowych. Do momentu, gdy wybuchła I wojna światowa budynek ten pełnił funkcje domu zdrojowego. Znajdowały się tu pokoje przeznaczone dla gości, sala baletowa oraz muzyczna, a także czytelnia. Słyszano o nim prawie w całych Niemczech, dlatego też odwiedzało go wielu gości. Przybywały tu osoby wywodzące się z wyższych klas społecznych.
Na plaży w Międzyzdrojach turyści mogą wejść na molo. Ma ono długość 395 m., a aby się na nie dostać należy przejść przez dwie wieżyczki. Wywodzi się ono z początku XX w. Jednak jego struktura często była uszkodzona przez morską wodę. W związku z tym całkowicie zbudowano je od nowa. Przed nim postawiono nowoczesny pasaż, w którym znajdują się różnego rodzaju lokale. Na samym dole, w podziemiu otworzono często odwiedzaną dyskotekę.
Z Międzyzdrojów turyści mogą popłynąć do Świnoujścia oraz nadmorskich niemieckich miast m. in. do Heringsdorf i Alhlbeck. Można tego dokonać przy pomocy umieszczonej na szczycie mola przystani dla turystycznych statków. Goście podczas spacerów po molo podziwiać mogą malownicze morskie krajobrazy.
Kolejną atrakcją turystyczną miasta jest Stella Matutina. Oznacza ona Gwiazdę Zaranną. W 1899 roku dzięki dążeniom księdza Volkela utworzono tu zakład dobroczynny. Prowadzić go miały Siostry Boromeuszki. W 1901 roku zaczęto stawiać tu dom oraz pierwszą katolicką kaplicę na Wolinie. Kaplica ta była pod wezwaniem Stella Matutina. Boromeuszki gościły tu w sezonie przyjezdnych. Natomiast gdy sezon letni się skończył zakład pełnił funkcję ośrodka rekolekcyjnego przeznaczonego dla sióstr zakonnych i księży.
Podczas II wojny światowej przebywali tu uchodźcy, starsi ludzie oraz chorzy. Obecnie pełni on funkcję uzdrowiska. Osoby tu wypoczywające mogą podbudować swoje zdrowie dzięki leczniczym wodą mineralnym – solankom.
Podczas pobytu w Międzyzdrojach warto zwrócić uwagę na Kościół św. Piotra Apostoła. Zbudowano go w II połowie XIX wieku. Wybudowany jest on w neogotyckim stylu a zaprojektował go Fryderyk August Stuebler. Jednym ze sponsorów tej budowli był Fryderyk Wilhelm IV, król pruski. Postawiono go na Królewskim Wzniesieniu. W środku kościoła podziwiać można zabytkowe organy. Organizowane są tu trzy festiwale, w czasie których można usłyszeć jak te organy pięknie brzmią.
Turyści mogą tu przyjechać w czerwcu, kiedy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Musica Sacra”, w sierpniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego, a także we wrześniu i październiku, kiedy to mogą wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej.