Pompa ciepła służy również do chłodzenia pomieszczeń, ale żeby pompa mogła chłodzić potrzebne są zmiany połączeń w jej układzie hydraulicznym. Jeżeli pompa ciepła ma nam służyć do ogrzewania i chłodzenia, o powinniśmy taką funkcję od razu kupić taki model, w którym taką funkcję przewidziano.
Chłodzenie pomieszczeń polega na tym, że klimatyzator pobiera ciepłe powietrze z domu i wyrzuca je na zewnątrz, a pompa ciepła działa odwrotnie. Chłodzenie może być realizowane aktywnie lub pasywnie.
Chłodzenie aktywne może być realizowane w przypadku pomp wykorzystujących powietrze jako źródło ciepła. Do tego potrzebna jest praca sprężarki i pompy.
Chłodzenie pasywne można zastosować w pompach czerpiących ciepło z gruntu lub wody gruntowej. Różni się od aktywnego tym, że nie wymaga do działania sprężarki i pompy.
Instalacje chłodzące
Do instalacji pomp ciepła najczęściej wykorzystuje się tzw. ogrzewanie płaszczyznowe czyli sufitowe, podłogowe i ścienne. Również taką dużą powierzchnię można wykorzystać do chłodzenia.
Chłodzenie płaszczyznowe jest nie tylko w domach z pompą ciepła, ale może być także wykonywane jako odrębna instalacja. W domach najlepiej sprawdza się instalacja chłodzenia sufitowa, podłogowa jest mniej wydajna.
Natomiast ścienna instalacja jest najczęściej stosowana. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylatorów sufitowych o dużej średnicy wirnika i niskiej prędkości obrotowej.
Najlepszym miejscem do chłodzenia płaszczyznowego jest wykorzystanie sufitu. Instalację można zrobić następująco:
– rurki ukryć za sufitem podwieszanym,
– cienkie rurki o średnicy kilu milimetrów, rozmieszczone bardzo gęsto i zatopione w warstwie tynku,
– konstrukcja zbliżona do podłogi grzewczej, rurki o dużej średnicy do 20 mm zatopione w warstwie betonu.
Sufit chłodzi powietrze tam gdzie jest ono najcieplejsze, czyli w górnej części pomieszczenia. Jeżeli do pomieszczeń ciepło przekazują typowe grzejniki jest odradzane chłodzenie w instalacjach, ponieważ grozi skraplanie się na ich powierzchni pary wodnej zawartej w powietrzu i pod grzejnikiem powstanie kałuża.