Zastanawiałeś się kiedyś jak zdobyć pozwolenie na broń palną? Może chcesz zasypiać spokojnie z myślą, że nikt nie zagrozi Tobie, ani Twojej rodzinie? A może postrzelać sobie trochę inaczej niż do papierowej tarczy gumowymi kulkami? Możliwe, że po prostu lubisz broń i chciałbyś ją kolekcjonować bez widma konsekwencji prawnych. Bez względu na powód, droga do zdobycia pozwolenia i tak będzie taka sama, a pokonanie jej trwa około pół roku
Zacznijmy od tego co najważniejsze, czyli kto może starać się o pozwolenie na broń. Niestety, albo i „stety” nie każdy je dostanie.
Okazuję się, że ważny jest tutaj wiek i zdrowie psychiczne, a także znajomość prawa. Możesz się starać o nie jeśli:
*ukończyłeś 21 lat,(wyjątkiem jest wniosek szkoły, lub organizacji sportowej, a także myśliwskiego koła łowieckiego. Wtedy można starać się o pozwolenie po ukończeniu 18stu lat)
*na stałe mieszkasz w Polsce
*otrzymasz orzeczenie lekarskie o tym, że Twój stan psychiczny i fizyczny jest całkiem w porządku.
*nie byłeś karany za przestępstwa popełnione umyślnie
*opinia Komendanta Komisariatu Policji (odpowiedniego do Twojego miejsca zamieszkania) będzie przychylna.
Wiesz już, jakie warunki trzeba spełnić, ale jak wygląda egzamin? Czy robi się jakiś specjalny kurs? Przechodzi jakieś szkolenie? Ile to wszystko trwa?
Przed przystąpieniem do egzaminu odbywasz szkolenie praktyczne i teoretyczne w ośrodku szkoleniowym, część teoretyczną można odbyć on-line . Całość zajmuje 35godzin.
Raz w miesiącu Komisja Wojewódzka Policji organizuje egzamin. Tak jak na prawo jazdy – zdajesz część teoretyczną (przepisy posiadania broni), potem praktyczną (umiejętność posługiwania się bronią).
Egzaminy są płatne, a cena zależy od celu w jakim do niego przystępujemy.
Mianowicie:
-ochrona osobista – 500zł
-broń sportowa – 800zł
-szkoleniowa- 1000zł
-kolekcjonerska 1150zł
Jeśli nie zdasz za pierwszym razem, masz możliwość podejścia do egzaminu poprawkowego, jednak tylko w terminie do 7 dni od dnia nie zdania.
Jeżeli już udało Ci się zdać, czekasz na dokument 4-6 tygodni.
Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie „promes”, czyli dokumentu, który umożliwi legalny zakup broni i tutaj znowu czekamy tydzień na jej uzyskanie.
Mając to wszystko, możesz już legalnie kupić broń, oczywiście musisz pamiętać, że od dnia zakupu masz tylko 5 dni na zarejestrowanie jej. Tym razem musisz odwiedzić właściwego komendanta Żandarmerii Wojskowej. Do wniosku o rejestrację, musisz dołączyć swoje zdjęcie, w zamian dostaniesz „czerwoną książeczkę”
Po odwiedzeniu psychiatry, lekarza ogólnego, okulisty, komendanta policji, ośrodka szkoleniowego, Komendy Wojewódzkiej policji i Komendanta Żandarmerii w końcu! W końcu legalnie posiadasz broń i osiągnąłeś cel. Ale! tak, niestety jest jest ich sporo.
-Jeżeli posiadasz broń w celach kolekcjonerskich, bądź pamiątkowych – nie możesz nosić jej przy sobie.
-Jeżeli zgubisz nabój, podlegasz karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej odebrania na rok
-Broń musisz przechowywać w sejfie
-Nie wolno Ci przemieszczać się z choćby rozładowaną bronią jeżeli jesteś pod wpływem alkoholu, bądź innych środków. Grozi to odebraniem pozwolenia.
Lepiej zostawić ją w domu, gdy idziesz na grilla do znajomych, choć perspektywa postrzelania do puszek z czegoś co ma większy odrzut niż wiatrówka, może być kuszące.