Prowadzenie bloga- jak na nim zarabiać?

Zarabiać na blogu możemy na kilka sposobów. Jeśli prowadzimy własnego bloga bądź mamy w planach go mieć, możemy w każdym momencie mieć z tego korzyści finansowe. Wyróżniamy kilka strategii biznesowych, które pomagają nam zarabiać online poprzez prowadzenie bloga, oto one:

  • Reklamy;
  • Afiliacja, polecanie produktów;
  • Sprzedaż własnych produktów;
  • Szkolenia, kursy, warsztaty;
  • Subskrypcje.

Zarabianie na blogu poprzez reklamy

Zamieszczanie reklam na swojej stronie może być dla nas stałym źródłem dochodu. Firmy, które chcą zareklamować swoje usługi chętnie płacą, np. influencerom, którzy mają ogromne zasięgi i przyczynią się do wzrostu sprzedaży pewnych rzeczy. Im większa popularność danego bloga, tym większe zarobki. Możemy czekać na oferty, które sami nam zaproponują, ale jest też możliwość, abyśmy sami zaoferowali taki rodzaj współpracy.

Afiliacja

Ten rodzaj zarobku polega na zamieszczaniu w tekstach linków do konkretnych produktów/usług sprzedawanych przez konkretne marki. Jeśli osoby, które Cię obserwują, skorzystają z Twojego polecenia, wejdą w link oraz dokonają zakupu, otrzymasz prowizje od sprzedaży. Ten sposób zarabiania jest korzystny dla blogerów, którzy mają wierne grono obserwujących, którzy czekają na rekomendację poszczególnych produktów, aby mieć pewność czy warto je zakupić. Stosowanie artykułów informacyjnych, poradników, instruktażu użytkowania otwierają nam mnóstwo możliwości na promowanie marek w sieci.

Pamiętaj, zawsze informuj swoich odbiorców o tym, że jest to marketing afiliacyjny. Jeśli chcemy być wiarygodni, tworzyć jedność ze swoimi odbiorcami, nie powinniśmy zatajać przed nimi takich informacji. Istotną kwestią jest również nasza reputacja, więc zanim przystąpisz do jakiekolwiek kampanii reklamowej, upewnij się, że produkty, które masz polecać na swoim blogu, są dobrej jakości, posiadają odpowiednie certyfikaty, czy są legalne.

Zarabiaj na blogu poprzez sprzedaż własnych produktów

Wielu blogerów decyduje się wykorzystanie go pod sprzedaż marki osobistej. W momencie, kiedy posiadamy swoją firmę, w której oferujemy, np. odzież, kosmetyki, żywność, treningi różnego rodzaju, rękodzieło i inne. Możemy sprzedawać je na różne sposoby, np. w formie fizycznej (jak zakupienie naszego produktu czy usługi) oraz cyfrowej (jak zakupienie e-booka, poradnika, książki). W tym przypadku musimy również wziąć pod uwagę inne ważne elementy jak system płatności, magazynowanie, czy wysyłka, podatki i inne.

Subskrypcje- sposób na zarabianie online

Jeśli nasz blog jest wystarczająco popularny, odnotowuje się na nim dużą liczbę oglądalności, możemy skorzystać z opcji płatnej subskrypcji. Dzięki temu generujemy dochód, oferując wartościowe treści. Jest to sposób na pozyskiwanie stałego dochodu, w formie subskrypcji, którą wybierają członkowie i opłacają co miesiąc czy rok, w zależności od wariantów do wyboru. Czytelnik, który posiada członkostwo, ma gwarancję bogatych i rzetelnych informacji, otrzymuje różnego rodzaju materiały szkoleniowe, filmiki instruktażowe, ma możliwość korzystania z forum społecznościowego oraz ma dostęp do innych usług, jaki i narzędzi. To wszystko oczywiście uzależnione jest od pakietu, który został zakupiony przez odbiorców.

Szkolenia, kursy, warsztaty- dodatkowe źródło dochodu

Jeśli prowadzimy bloga, mamy stałe grono odbiorców, które nieustannie się powiększa, możemy przeprowadzać różnego rodzaju szkolenia, warsztaty, kursy online. Podając na prostym przykładzie, mając swoją markę z kosmetykami, możemy przeprowadzać kursy jak umalować się na odpowiednią okazję, korzystając przy tym ze swoich kosmetyków. Nie dość, że nasi obserwujący chcąc dowiedzieć się jak to robić, wykupią dostęp na to szkolenie to możliwe, że również będą chcieli zakupić nasze produktu, patrząc, jak ich stosujesz.

Dodatkowo możemy nagrywać filmiki, udostępniać e-booki, które pozwolą naszych czytelnikom oswajać się z nimi w swoim tempie, w momencie, kiedy będą mieć chwilkę. Przygotowanie się do takiej strategii wymaga dokładnego planu i zaangażowania z naszej strony. Musimy skrupulatnie wszystko zaplanować, przygotować odpowiednie materiały, zagospodarować czas na ten projekt oraz mieć nadzieję, że większość naszych obserwujących się zaangażuje i będzie zainteresowana.

Inna formą jest oferowanie kursów online, np. wyjaśniając na przykładzie, umiemy perfekcyjnie język angielski, prowadzimy bloga tematycznego, opowiadamy o języku, również o krajach gdzie językiem ojczystym jest język angielski, możemy przeprowadzić kurs nauki języka.

Podsumowanie

Blogi to nie są już wpisy jak w pamiętnik, opisywanie historii z życia czy dzielenie się złotymi myślami. W dzisiejszych czasach prowadzone blogi są to tematyczne, profesjonalne oraz skupione na jednym portale, które zamieniają się w pracę na etat. Posiadamy wiele możliwości zarabiania na blogu. Możemy skupić się tylko na jednej z nich bądź możemy rozpocząć wszystkie, odrzucając po przetestowaniu tych, które nie przynoszą dla nas żadnych korzyści. Prowadzenie bloga, dla niektórych jest pomysłem na życie i potrafią zamienić to w coś pozytywnego i korzystnego nie tylko dla siebie, ale również dla innych. Bycie blogerem, ma wiele pozytywnych aspektów. Prowadzić go możemy, będąc w domu, ale również podróżując po świecie.