
Podobnie jak ludzie, psy mogą mieć alergię. Może być ona spowodowana substancjami alergicznymi w środowisku lub reakcją na substancje zawarte w pożywieniu. Konsekwencją alergii jest stan zapalny. Pies z powodu alergii może zmagać się ze świądem, rumieniem, krostkami, grudkami ropnymi.
Niezależnie od tego, czy pies ma alergie, czy nie, właściciele pragną nagradzać i rozpieszczać swoje pupile na różne sposoby. Jednym z nich są, chociażby przysmaki. Gdy pies ma alergię na pokarm, należy wprowadzić odpowiednią dietę i zadbać o to, by wykluczyć alergenne składniki z diety.
Co może powodować alergie u psów?
W zależności od tego, którego psa weźmiemy pod lupę, substancja powodująca alergię może być różna. Niektóre pupile mogą być uczulone na jedną substancję, inne na kilka. Zależy to od tego, jak wrażliwy jest pies. Jednymi z popularniejszych alergenów są zboża takie jak kukurydza, soja, pszenica. Do innych alergenów należy mleko, jaja kurze, białko zawarte między innymi w wołowinie, kurczaku, jagnięcinie, rybach.
Tak naprawdę przyczyną alergii może być dowolna substancja. Wynika to z tego, że każdy organizm jest inny i różnie może reagować na pokarm.
Wszelkie alergie mogą być niebezpieczne. W związku z tym właściciele muszą zwracać szczególną uwagę na dietę swoich pupili.
Alergia a nietolerancja pokarmowa
Nie można na równi stawiać alergii oraz nietolerancji pokarmowej, mimo że postawienie jednoznacznej diagnozy jest ciężkie. Z czego wynika różnica? Nietolerancja pokarmowa związana jest z zaburzeniami procesów trawiennych a alergia to reakcja układu odpornościowego. Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich badań można wskazać, czy organizm produkuję przeciwciała i w konsekwencji potwierdzić lub wykluczyć alergię.
Szybkość wystąpienia reakcji niepożądanej typu wymioty, biegunka może pomóc właścicielowi w określeniu czy to nietolerancja, czy alergia. Nietolerancja pokarmowa objawia się szybko, z kolei alergia może dawać objawy przesunięte w czasie.
Objawy alergii, które występują u psów
Objawy alergii mogą być bardzo różne. Niemniej nie wolno bagatelizować żadnego z nich. Takimi objawami są między innymi:
⦁ swędzenie (pierwszym objawem alergii jest drapanie się psa)
⦁ wysypka
⦁ krostki
⦁ rumień
⦁ biegunka
⦁ wymioty
⦁ pogorszenie stanu sierści
Przysmaki dla psa alergika
Gdy pies ma alergię, warto zdecydować się na hipoalergiczne karmy. Również przy wyborze przysmaków dla pupila warto zdecydować się na te przeznaczone dla psów alergików. Ciekawą opcją przysmaków są po prostu kości, które sprawdzą się jako nagroda, jak i świetnie zadbają o uzębienie psa.
Inną alternatywą są suszone kawałki mięsa. Nie mają one konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaków czy zbóż.
Gdy problemem w diecie psa są zboża wykluczenie ciastek/ciasteczek jest istotne. Zwykle przygotowuje się je z użyciem mąki pszennej, która jest alergenem. W taki przypadku warto zainteresować się smakołykami z mąki ryżowej.
W przypadku, gdy problemem jest kurczak, to łatwo można znaleźć zamienniki. Taką ciekawą alternatywą jest mięso z królika. Przysmaki z tego futrzaka są smakołykami dla psów, które sprawdzą się jako przekąska na spacerze czy jako nagroda za dobre zachowanie.
Hipoalergiczne przysmaki dla psa- o czym warto pamiętać?
Jedną z takich ważnych spraw jest umiar. Gdy przesadzimy ze smakołykami w ciągu dnia, możemy przekarmić psa i nie będzie miał on ochoty na pokarm. Z kolei on ma zaspokajać potrzeby na konkretne składniki. Mniejsza ilość jedzenia spożywana przez pupila może przyczyniać się do powstawania niedoborów.
Przy wyborze przysmaków ważne jest czytanie etykiet. Warto upewniać się, że podajemy naszemu pupilowi tylko najlepsze i wartościowe przysmaki, które nie będą mu szkodziły. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej udać się do weterynarza. Rozwieje on obawy właścicieli oraz doradzi, na co zwrócić szczególną uwagę.