
Co roku polskie morze przyciąga wielu turystów z kraju i z zagranicy. Jednym z miast zlokalizowanym przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego jest Świnoujście. Leży ono przy granicy Niemieckiej, nieopodal ujścia Odry. Miasto to umieszczone jest na trzech wyspach: Karsibór, Uznam i Wolin. Z Świnoujścia turyści mogą udać się nad Zalew Szczeciński, który położony jest w pobliżu. W piękne, słoneczne dni goście mogą opalać się na plaży lub wziąć kąpiel w ciepłym morzu. Natomiast w chłodniejsze dni lub wieczory osoby odwiedzające miasto mogą udać się do kawiarni, sklepiku, baru, czy też ogródka, których tu nie brakuje.
Od 1895 roku Świnoujście uzyskało status uzdrowiska. Przybywają tu osoby, które moją problemy z układem krążenia, oddechowym, mają nieprawidłową przemianę materii lub chorobę skóry. Za pomocą solanek oraz niespotykanych walorów turystycznych mogą oni się wyleczyć. Zakłady lecznicze w oferują m. in. swoim klientom kąpiele solankowe, masaże uzdrawiające oraz okłady z borowiny.
Na wyspie Uznam mieszka większość społeczeństwa Świnoujścia. Jest to główny punkt administracyjno-usługowy, a także obszar, na którym zlokalizowane są obiekty uzdrowiskowe. Natomiast wyspa Wolin to głównie dzielnice przemysłowe oraz robotnicze. Wybudowano tu dworzec PKS i PKP, a także port towarowy. Oczywiście każda osoba wyobrażająca sobie port od razu utożsamia sobie go ze starymi, dobrze wszystkim znanymi żurawiami oraz z dużymi okrętami handlowymi. Na tej wyspie turyści mogą podziwiać latarnie morską. Jej wysokość to 68 m. i posiada ona około 300 schodków. Zalicza się ją do najwyższych latarni na świecie, a w kraju jest to najwyższa tego typu obiekt. Wybudowana została w XIX w. Świeci ona białym i czerwonym światłem, którego zasięg to prawie 25 mil morskich.
Kolejną atrakcją turystyczną Świnoujścia jest Fort Gerhard. Postawiono go XIX wieku. Jest to położona na wyspie Wolin twierdza. Zaliczany jest do najlepiej zachowanych, zbudowanych nad brzegiem twierdz pruskich w Europie. Jest to jedna czwarta składu fortów Twierdzy Morskiej Świnoujście. Turyści, którzy odwiedzają Fort Gerhard, mogą odbyć szkolenie wojskowe i dołączyć do grona rezerwistów regimentu.
Z kolei wyspa Karsibór jest odpowiednim miejscem, dla osób, które chcą wędkować lub uprawiać sporty wodne. Rozwija się tutaj agroturystyka. W północnej części wyspy można podziwiać ostoję ptaków Karsiborska Kępa. Można spotkać tutaj mniej więcej 140 gatunków. Osoby odwiedzające Świnoujście w lipcu m. in. mogą wziąć udział w Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej „FAMA”, bądź Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku. Miasto przygotowało również coś dla osób, które przybywają tu we wrześniu. Jest to Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”.
W najstarszym budynku w Świnoujściu mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Wybudowano go na początku XIX wieku i był on wcześniej budynkiem Miejskiego Ratusza. Turyści mogą podziwiać tu wystawy pokazujące dzieje miasta, historię rybołówstwa, poświęcone kolekcji muszli i ryb oraz mogą zobaczyć jak wyglądały stare przyrządy nawigacyjne.
Następnym miejscem, które warto zwiedzić w Świnoujściu jest Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla. Wybudowano go na miejscu dawnej gotyckiej świątyni pod koniec XVIII wieku. W 1881 r. do kościoła dobudowano wieżę. Jest ona oświetlona, dlatego też można się zachwycać jej widokiem także w nocy. Wewnątrz kościoła, u stropu nawy głównej wisi model statku wykonany z drewna. Warto również zwrócić uwagę na zabytkowe organy, które pochodzą z 1803 roku. Posiadają one około 2 tysięcy piszczałek. Ponad to budynek zdobią gotyckie rzeźby oraz niezwykłe witraże.
Kolejnym kościołem jest Kościół NMP Gwiazdy Morza. Nadano mu taką nazwę ze względu na to iż Matka Boska była opiekunką żeglarzy. Nazywali ja oni Stella Maris co oznacza Gwiazdę Morską. Wykonany jest on w neogotyckim stylu. Wnętrze kościoła wypełniają zwykłe drewniane ławki, pochodzące z XIX wieku organy, empora, ambona oraz nowoczesny ołtarz główny. Osoby odwiedzające kościół mogą podziwiać piękną mozaikę, na której widnieje postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Stoi Ona spokojnie w łódce na wzburzonym morzu.
Będąc w Świnoujściu nie można zapomnieć odwiedzić Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Jego twórcą jest Peter Joseph Lenne, który był dyrektorem królewskich ogrodów w Berlinie. W parku można podziwiać rzadko spotykane rodzaje drzew śródziemnomorskich. Jest to odpowiednie miejsce dla osób, które chcą odpocząć od upału, a także dla osób chcących aktywnie spędzić swój wolny czas. Jest tu łącznie ponad 17 km alejek i ścieżek. Mieści się tu, pochodzące z XIX wieku Muzeum Figur Woskowych. Można w nim podziwiać figury przedstawiające znanych ludzi m. in. Kmicica, Shreka, Kargula. Można w nim także obejrzeć różnego rodzaju wystawy historyczne i filmowe. W mieście znajduje się promenada nadmorska, która przed rokiem 1939 była bulwarem.
Na terenie Świnoujścia zlokalizowany jest Woliński Park Narodowy. Powstał on w 1960 roku i chroni część wyspy Wolin. Warto tu zwrócić uwagę na takie walory jak: najbardziej malownicza część polskiego wybrzeża klifowego, niezwykła – wyspiarska delta Świny, lasy bukowe oraz przybrzeżna część wód Morza Bałtyckiego. W 1996 roku do granic parku dołączono 1 milę morską przybrzeżnych wód Bałtyku, archipelag wysp położonych we wstecznej delcie Świny razem z wodami Zalewu Szczecińskiego, które je otaczały. W wyniku tego Woliński Park Narodowy został pierwszym polskim parkiem morskim.
Na terenie parku umiejscowione jest Muzeum Przyrodnicze im. prof. Adama Wodziczki. Prowadzi do niego drewniana brama, na której wyrzeźbiony został orzeł bielik – symbol Wolińskiego Parku Narodowego. Można w nim podziwiać kolekcję ptaków i ssaków leśnych prawie chronionych. Znajduje się tu także najliczniejszy w kraju zbiór samców bataliona-bojownika. Ponad to można obejrzeć kolekcję owadów, ryb, płazów i gadów, małż oraz ssaków bałtyckich, skamieniałości, kopaliny, a także kolekcję bałtyckiego bursztynu.
Rodzice wraz ze swoimi pociechami mogą pójść zobaczyć Rezerwat pokazowy żubrów. Samochodem ze Świnoujścia można dojechać w 25 minut. Całkowity obszar tego rezerwatu to 28 hektarów i jest prowadzony w formie hodowli zamkniętej. W 1976 roku przywieziono tu pierwsze żubry. Na chwilę obecną rezerwat posiada 7 okazów, a znaczna część ich urodziła się na terenie rezerwatu. Są tu ławki, wiaty oraz pomosty widokowe, stoły, które zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Świnoujście z całą pewnością jest miejscem, gdzie mogą spędzić czas ludzie, którzy mają różnego typu zainteresowania. Będą się tutaj dobrze czuć osoby starsze, samotne, rodziny z dziećmi oraz osoby niepełnosprawne. Na pewno dla zwiedzających będą to niezapomniane wakacje, gdzie będą jeszcze nie raz wracać.