Ustka to miasto gminne w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Miasto to leży nad ujściem rzeki Słupi, jest miastem uzdrowiskowym oraz portowym. Prawa miejskie uzyskała w 1935 roku.
Jedną z ważniejszych funkcji, jakie to miasto pełni jest funkcja uzdrowiskowa. Uzdrowisko w Ustce funkcjonuje od momentu, gdy w 1974 roku otwarto w tej miejscowości Oddział Uzdrowiskowego Przedsiębiorstwa Państwowego „Połczyn Zdrój”, od roku 1978 jest to samodzielne uzdrowisko.Prowadzi ono leczenie z zakresu chorób układu oddechowego, nerwowego, krążenia, ruchu, chorób reumatycznych oraz przemiany materii. Taka działalność jest możliwa dzięki odpowiedniemu klimatowi, występowaniu wód mineralnych i borowin.
Ustka jest również miastem portowym, pierwszy port funkcjonował w tej miejscowości od XIV wieku, aktualny wygląd portu pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Port w Ustce jest portem rybackim i żeglarskim zajmującym się przede wszystkim obsługą statków turystycznych i sportowych. Największą atrakcją tego miejsca jest rejs łodzią wikingów oraz spacer po falochronach.
Latarnia morska z duchem jest charakterystycznym punktem Ustki, zbudowana w 1892 roku przy wschodniej stronie falochronu rzeki Słupi. Składa się z ośmiokątnej wieży o wysokości 19, 5 metra oraz trochę niższego budynku latarników. Latarnia ma zasięg światła 33 km.Ozdobiona jest licznymi gzymsikami, daszkami. Ponoć w latarni mieszka hałaśliwy duch, który szura butami i przestawia naczynia, jednak uspakaja go widok turystów.
Najważniejszym kościołem Ustki jest kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1885-1888, na początku była to świątynia protestancka jednak po II wojnie światowej oddana została kościołowi katolickiemu. We wnętrzu świątyni uwagę przyciągają krucyfiksy z 1752 roku, które zostały przeniesione z kościoła pw. św. Mikołaja, witraż, na którym widnieje Chrystus ratujący świętego Piotra z fal morskich, organy z fabryki Völknera, protestanckie empory oraz dwa obrazy pierwszy z 1652 roku przedstawiający Ukrzyżowanie, drugi zaś rodzinę Kalffów pod Chrystusowym Krzyżem.
Niewątpliwą wizytówką kurortu jest Willa Czerwona. Budynek wybudowano w 1886 roku w stylu neorenesansowym. Usytuowany przy wschodniej plaży był rezydencją letnią kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Przed wybuchem II wojny światowej był posiadłością marszałka i ministra lotnictwa III Rzeszy Hermanna Göringa, jednak nie mieszkał on w nim. Architekturę tej czterokondygnacyjnej willi cechuje przede wszystkim prostota formy. Białe boniowane naroża oraz obramowania okienne idealnie kontrastują z czerwoną cegłą, z której budowlę wzniesiono.
Kolejną willą w Ustce jest zielony pałac wybudowany w stylu gotyckim dla największego usteckiego armatora Wilhelma Koepka. Po 1949 roku w pałacu mieściła się radziecka komendantura portu. Teraz budynek wystawiony jest na sprzedaż.
Dom Pracy Twórczej to budynek z XIX wieku, uwzględniony jest w rejestrze zabytków. Położony jedynie 50 metrów od morza, posiada zamknięty ogród. Największą uwagę przykuwa ośmioboczna wieża z szachulcową nadbudówką. W DPT wynajmowane są pokoje dla turystów, przeprowadzane zielone szkoły, spotkania integracyjne dla firm oraz artystyczne.
Miłośnicy spacerów na pewno wybiorą się na promenadę nadmorską. Powstała ona w 1875 roku, rozciąga się od portu aż do Traktu Solidarności, jej łączna długość wynosi 1100 metrów. Wzdłuż deptaku umieszczone jest wiele restauracje oraz bary. Spacerując promenadą na wysokości poczty turyści mogą zauważyć słup, na którym widnieje liczba 233, jest to liczba kilometrów morskiej granicy polski mierzonej od wschodu.
Muzeum chleba w Ustce jest prywatnym muzeum, zlokalizowanym przy bardzo starej usteckiej piekarni. To muzeum nosi również nazwę muzeum Piekarstwa i Cukiernictwa przyciąga uwagę turystów przede wszystkim, dlatego że jest to jedno z nielicznych miejsc całkowicie poświęconych tak ważnemu w życiu człowiek chlebowi.
Innym muzeum cieszącym się popularności jest Muzeum Ziemi Ustrzyckiej. Funkcjonuje ono od 2000 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Eksponatami muzealnymi są pamiątki z końca XIX i początku XX wieku, a przede wszystkim pamiątki po nieistniejącej już Stoczni „Ustka”. Wśród tych pamiątek najważniejsze są modele jednostek pływających niegdyś produkowanych w stoczni. W muzeum organizowane są również wystawy okresowe oraz lekcję o historii regionu.
Park imienia Jana Pawła II inaczej zwany zaułkiem kapitańskim znajduję się w miejscu gdzie w latach 1357- 1889 wznosił się kościół św. Mikołaja patrona, kupców i żeglarzy. Ponoć w kościele działy się cuda niestety ta średniowieczna budowla mogła pomieścić tylko 200 wiernych, dlatego władze zdecydowały się rozebrać świątynie. Dziś mieści się tam skwer.
Znikająca plaże można obserwować z latarni morskiej. Ta plaża jest świetnym przykładem akumulacyjnego i abrazyjnego działania morza. W zachodniej części plaży prądy morskie pozostawiają niesiony ze sobą piasek tworząc szeroką plaże, a we wschodniej części fale, które zimą uderzają w klif z siłą nawet 10 ton na metr kwadratowy niszczą brzeg zagrażając promenadzie, dlatego niezbędne jest umacnianie go narzutami kamieni.
Początki bazy morskich ratowników w Ustce datowane są na 1867 rok, kiedy to w powstały dwie drewniane bazy ratownicze wyspecjalizowane w ratowaniu statków wyrzuconych na mieliznę. Obiekty te zyskały miano Czerwonej Szopy. W 1887 roku z okazji 90 urodzin Wilhelma I zamieniona drewniane budynki na murowane. W latach 1867- 1945 ratownicy z Ustki uratowali aż 166-ściu ludzi.
Wieża widokowa położona jest na końcu promenady. Spacerując po Ustce warto wspiąć się na nią. Ta wieża o biało-niebieskich barwach jest byłym wojskowym punktem obserwacyjnym. Z jej szczytu można podziwiać ustecką plażę, a także na klify niedaleko Orzechowa.
Najważniejszymi pomnikami w Ustce są: pomnik umierającego wojownika postawiony dla upamiętnienia poległych podczas I wojny światowej mieszkańców regionu projektu Austriak Josef Thorak. Na tym pomniku po raz pierwszy wyryto herb miasta Ustki. Równie istotnym pomnikiem jest pomnik „ ludziom morza” przedstawiający zmartwioną matkę oczekującą na powrót syna z morza. Na płytach za figurą na płaskorzeźbach przedstawione jest życie na morzu.
W mieście jest również pomnik Fryderyka Chopina pochylonego w stronę morza. W parku Jana Pawła II stoi krzyż poległych przeniesiony ze wsi Zimowiska. Na wschodnim falochronie stoi mosiężny pomnik usteckiej syrenki postawiony dzięki hojności mieszkańców.