
Wykrywanie metali to wyjątkowo ciekawe hobby. Łączy aktywność fizyczną i dostarcza emocji, bo któż może spodziewać się co odkryje.
Może tylko gwoździe i kapsle od piwa, a może los się uśmiechnie i trafimy na stare monety, zagubione gdzieś w roztargnieniu pierścionki, czy skrywające tajemnice historii łuski od amunicji? Może też trafimy na prawdziwy zabytkowy skarb, a kolejne pokolenia, będą podziwiać go w muzeum.
Jeżeli chcesz dołączyć do pasjonatów, pewnie zastanawiasz się jaki detektor wybrać. To zależy od tego, czego zamierzasz szukać.
Do poszukiwań drobnych rzeczy, które znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi, najlepiej sprawdzi się wykrywacz ustawiony na wysokiej częstotliwości fal, te o niskiej wybierz jeśli chcesz poszukać czegoś większego i ukrytego głębiej.
Na rynku jest bardzo dużo opcji do wyboru. Jeśli chcesz poszukiwać jedynie hobbystycznie i nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy na sprzęt, warto wybrać detektor jednoczęstotliwościowy. Z jego pomocą można znaleźć wartościowe przedmioty, jednak jest sporo ograniczeń, ponieważ nie można dostosować częstotliwości do mineralizacji gleby. To właśnie od niej zależy na jaką głębokość będzie czuły wykrywacz, ponieważ wysokie zmineralizowanie np. w terenach górzystych, glebach gliniastych, czy zasolonych – zakłóca przepływ fal magnetycznych. Lekkie gleby, na których nie powinno być z tym problemu to – świeży piasek,czarnoziemy, czy torfowiska.
Nie ma również możliwości ustawienia “dyskryminacji”, ta funkcja polega na ustawieniu częstotliwości tak, aby wykrywacz nie alarmował nas w przypadku znalezienia “śmieci”. Można ustawić ją w sposób, dzięki któremu sprzęt będzie wyszukiwał jedynie metal jaki nas interesuje.
Bez niej, będziemy informowani o każdym kapslu jakiego spotkamy na swojej drodze. W przypadku chęci poszukiwań skarbów na plaży warto zainwestować w wykrywacz wieloczęstotliwościowy, który posiada tą funkcję. Pozwoli ona uniknąć zbędnego kopania oraz wielu rozczarowań.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki sprzęt będzie dla nas idealny, warto na początek rozważyć jego wypożyczenie.
Warto również zaopatrzyć się w słuchawki, dzięki którym us≤łyszymy dźwięk detektora w każdych warunkach, warto pamiętać, że praktycznie wszystkie są wyposażone w cewkę wodoodporną, dzięki czemu nagła zmiana pogody nie musi oznaczać końca wyprawy.
Detektory znajdują drobne przedmioty na głębokość około 30cm, większe nawet do 180cm
Na poszukiwanie, często wymagane jest pozwolenie, są jednak wyjątki
Chcąc zacząć swoją przygodę bez niego można to robić jedynie na plażach i różnego rodzaju kąpieliskach. Szukać możemy jedynie rzeczy współczesnych. Można prowadzić poszukiwania na innych terenach np. lasy, czy działki. Wtedy potrzebujemy zgody właściciela terenu przedstawioną na piśmie. Jeżeli znajdziemy coś co może wydawać się zabytkiem, niestety nie możemy tego zachować. Trzeba zabezpieczyć przedmiot i poinformować o znalezisku starostwo, bądź konserwatora zabytków.
Można też uzyskać pozwolenie od konserwatora,aby legalnie oddawać się swojemu hobby. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, koszt to 82zł.