Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w o otoczeniu Tatr i główną bazą sportów górskich w Polsce. Miasto jest jedną z największych w Europie stacji rekreacyjnych i klimatyczno-leczniczych. Jest też stolicą polskiego narciarstwa.
Centrum Zakopanego stanowi połączenie Krupówek z ul. Kościuszki. Jest to najbardziej oblegana i chętnie odwiedzana część przez turystów, włącznie z Gubałówką. Krupówki, obecnie są zamknięte dla ruchu pojazdów. W centrum miasta znajdują się tu: poczta, banki, hotele itp. Ulica ta wznosi się w górę, na której znajduje się wiele karczm, restauracji, sklepów itp. Można tu spotkać ludzi spacerujących w rożnym wieku.
Od skrzyżowania, Krupówki przyjmują nazwę ul. Zamoyskiego. Wzdłuż niej stoją wśród drzew pensjonaty i domy wypoczynkowe. Domy i wille dają przegląd stylów i gustów ostatniego półwiecza. Dolny odcinek Krupówek zbiega do centrum dość stromo w dół i łączy się z ul Nowatorską, a jej przedłużenie stanowi ul. Kościeliska.
Na prawo od niej wyłania się dolna stacja kolejki na Gubałówkę. W lewo od niej odchodzi ul. Kasprusia. Po prawej widzimy drewniany kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, dalej cmentarz zasłużonych, zw. też od nazwiska fundatora Pękosowym Brzyzkiem.
Ul.Kościeliska wiedzie równolegle o potoku Cicha Woda. Znajdują się przy niej stare zagrody góralskie, które pochodzą z XIX wieku. Ta zabytkowa część miasta ukazuje zwiedzającym obraz dawnego Zakopanego. Najciekawsze z nich to: dom „Koliba”, chata „Walczaków”, warsztaty szkolne „Strug”. W lewe od ul. Kościeliskie odbiega ul. Za Strugiem, przy której można zwiedzić kuźnię góralską. Dalej po prawej stronie ul. Kościeliskiej odchodzi droga do stacji kolejki na Butorowy Wierch.
Hawiarską drogą na Małołączniak
Wiele uroku ma zwiedzanie miasta dorożką konną, a zimą piękno tego miejsca można podziwiać jadąc saniami.
Pod Tatrami nie ma miejscowości o większych możliwościach wycieczkowania i odbywania spacerów górskich o najrozmaitszym programie zwiedzania. Dlatego, warto jest przyjechać do Zakopanego i poddać się pięknu tej okolicy. Dużą popularnością cieszą się malownicze i nie przeludnione stoki i grzbiety Pasma Gubałowskiego, a także dolinki tzw. Regli Zakopaiańskich – piękne krajobrazowo i ciekawe pod względem przyrody.
W dolinkach tych ocalały lasy, które są bardzo cenne w Tatrach. Widoki na Tatry z Gubałówki czy Kasprowego Wierchu należą do najpiękniejszych „obrazów” zapisanych w naszej pamięci.